Western Washington University Sailing Team

Results

1171609170
Jeff Mixdorf Memorial Regatta 2007
Western Washington University
February 10-11, 2007
Saturday: The forecast was 10-15 knots from the east but the lake was glass the whole day. Sunday: The day started out looking like it would repeat the conditions of the previous day, but midmorning the wind filled at 10-20 knots from the southeast. We managed to complete three races in each division in shifty, gusty winds. Special thank you to race committee Kyle Eaton, rescue boat driver Randy Holt, and Casey Pape for helping to right many capsized boats.

         A division = 3 Races
         B division = 3 Races
                            A    B  TOT

 1  UW1                     9    3   12
 2  UO                      8    6   14
 3  UW3                    13    8   21
 4  OSU                     6   19   25
 5  WWU Women               9   18   27
 6  UW2                    31   10   41
 7  WSU1                   27   17   44
 8  PSU                    22   23   45
 9  WWU 3                  24   28   52
10  WWU 2                  28   28   56
11  WSU2                   23   35   58
12  WSU3                   39   39   78


                            A division = 3 Races
                          TOT
 1  OSU                     6  Andrew McDade 07 (all)
                               Amy Welch 07 (all)
 2  UO                      8  Robert Dubuc III 07 (all)
                               Jess Andrews 07 (1,2), Mark Benson 07 (3)
 3  UW1                     9  Paul S  Stewart 08 (all)
                               Taylor Hubbard 10 (all)
 4  WWU Women               9  Molly Jackson 09 (all)
                               Jessie Vainikka 10 (all)
 5  UW3                    13  Nic Wayand 09 (all)
                               Brad Sainsbury 10 (all)
 6  PSU                    22  Daniel Martinez
                               James Acton
 7  WSU2                   23  Nick Farly 07 (all)
                               Conner Ames 10 (all)
 8  WWU 3                  24  Andrew Nelson 09 (1,2), Nate Smith 10 (3)
                               Teang Som 10 (1,2), Casey Pape 10 (3)
 9  WSU1                   27  Dave Wheeler 07 (all)
                               Charissa Benson 08 (all)
10  WWU 2                  28  Jake Tiedeman 07 (all)                   
                               Lana Larson 09 (all)
11  UW2                    31  Michelle Stitzer 08 (all)
                               Marin Van Schaik 10 (all)
12  WSU3                   39  Ryan Lieuellan 09 (all)
                               Brian Hackworth 10 (all)


                            B division = 3 Races
                          TOT
 1  UW1                     3  Jonathan Kelch 07 (all)
                               Hayley Siegenthaler 07 (all)
 2  UO                      6  Taylor Chittick 09 (all)
                               Stephanie Ostrander (1,2), Andrew Soderberg (3)
 3  UW3                     8  Nick Hubbard 09 (all)
                               Nino Johnson 10 (all)
 4  UW2                    10  Felipe Lopez 10 (all)
                               Jason Stemlyer 10 (all)
 5  WSU1                   17  Scott Wilson 08 (all)
                               Angela Congdon 09 (all)
 6  WWU Women              18  Lisa Marsaudon 07 (all)
                               Katie Stephens 10 (all)
 7  OSU                    19  Chris Brown 08 (all)
                               Josh Huhndorf 08 (all)
 8  PSU                    23  Sky Cunningham
 9  WWU 3                  28  Sam Stripes 09 (1,2), Nate Taber 10 (3)
                               Lorien Trott (1,2), Tanner Welch (3)
10  WWU 2                  28  Andy Bennett 09 (all)
                               Katie Bury 09 (all)
11  WSU2                   35  Diana Worthen 07 (all)
                               Spencer Rogers 09 (all)
12  WSU3                   39  Cameron Wheeler 10 (all)
                               Tony Cameron 07 (all)


                         1   2   3  TOT
 1
UW1                  A   6   1   2    9
                     B   1 BKD   1    3
                         7   9  12   12

 2
UO                   A   1   4   3    8
                     B   3   1   2    6
                         4   9  14   14

 3
UW3                  A   3   5   5   13
                     B   2   2   4    8
                         5  12  21   21

 4
OSU                  A   2   3   1    6
                     B   8   6   5   19
                        10  19  25   25

 5
WWU Women            A BKD   2   4    9
                     B   5   5   8   18
                         8  15  27   27

 6
UW2                  A   5 DNF DNF   31
                     B   4   3   3   10
                         9  25  41   41

 7
WSU1                 A   4  10 DNF   27
                     B   6   4   7   17
                        10  24  44   44

 8
PSU                  A   8   8   6   22
                     B   7   7   9   23
                        15  30  45   45

 9
WWU 3                A   9   6   9   24
                     B   9 DNF   6   28
                        18  37  52   52

10
WWU 2                A DSQ   7   8   28
                     B  10   8  10   28
                        23  38  56   56

11
WSU2                 A   7   9   7   23
                     B  11 DNF  11   35
                        18  40  58   58

12
WSU3                 A DNS DNF DNF   39
                     B DNS DNF DNS   39
                        26  52  78   78


WINNING TEAM : UW1
               Paul S  Stewart 08 (all)
               Taylor Hubbard 10 (all)
               Jonathan Kelch 07 (all)
               Hayley Siegenthaler 07 (all)

'07 Spring

Jeff Mixdorf Memorial Regatta 2007
NWICSA Coed Champs
NWICSA Team Racing Championship
NW Womens Champs 2007
PSU Gorge Invite
RAINIER CUP
Rainier Cup JV
Rose Bowl Regatta
St Francis Intersectional

'07 Fall

Cougar Cup

'06 Spring

Gorge Invite 2006
NWICSA Coed Champs
NWICSA Team Racing Championship
NWICSA Womens Championships
NWICSA Women's Singlehand Championships
Rainier Cup (JV Results)
Rainier Cup (Varsity Results)
Rose Bowl Regatta
St Francis College Intersectional

'06 Fall

Cougar Cup
Kathryn Hammond Memorial Intersectional Regatta
NWICSA Men's Singlehanded Championship
NWICSA Women's Singlehanded Championships
Outlaw 2006
Stoney Burke

'05 Spring

Frosh-Soph Regatta
Jeff Mixdorf Memorial Regatta
NWICSA Spring Dinghy Championships
NWICSA Team Racing Championships
NWICSA Women's Dinghy Championships
Nelson Roltsch
PSU Gorge Invite
PSU Team Race Regatta
Rainbow Invitational
Rainier Cup Intersectional
St Francis Intersectional
St Mary's Women's Intersectional

'05 Fall

2005 NWICSA Sloop Championships
Kathryn Hammond
NWICSA Men's Singlehand Championships
NWICSA Women's Singlehand Championships
North North
Outlaw NW Fall Dinghy Championship
Stoney Burke Intersectional
WSU Cougar Cup

'04 Spring

NWICSA Dinghy Championship
NWICSA Team Race Championship
NWICSA Women's Championship
Rainier Cup
ST Francis 2004

'04 Fall

Frosh-Soph Regatta
NWICSA Sloop Quals 04
NW Singlehand Championships 2004
North - North 2004
Outlaw 2004
Stoney Burke Intersectional